Košík
Účet

This is custom content

Jaký typ motoru vybrat – zásadní otázka při volbě elektrokola

Dnes již můžeme pominout motory v náboji, kterými jsou osazovány jenom levnější elektrokola, na která nejsou kladeny tak vysoké nároky tykající se požadavku na dojezd, hmotnost a životnost. U některých typů těchto kol může vzniknout problém například při defektu zadního kola, kdy si uživatel v mnoha případech neporadí s jeho opravou, protože není schopen kolo demontovat. Velkým problémem je také manévrovatelnost takového kola z důvodu enormního přetížení zadního kola, kde je umístěn jak motor tak akumulátor.

Výsadou kvalitnějších eletrokol jsou motory středové, které jasně převažují. Jsou ideální pro vyváženost samotného stroje a přirozené chování díky pohonu přes řetěz. Výhodou je také možnost jízdy bez zapnuté asistence, kdy v mnoha případech nepoznáte rozdíl mezi běžným jízdním kolem a elektrokolem. Rozdíl je pouze v hmotnosti kola, protože odpor na klikách je srovnatelný.

Zásadnějším rozdílem je tah jednotlivých motorů, který se udává v Nm. Né vždy vám ale může vyhovovat nejsilnější motor s rychlým nástupem asistence. Například Bosch Active Line Plus s plynulým rozjezdem a tahem 50 Nm může být ideálním motorem pro lehké turistické elektrokolo, kdy se bude jeho váha pohybovat na 20 kg včetně 500 Wh akumulátoru. Případně motor Bosch Performance v provedení Smart s tahem 75 Nm a akumulátorem 545 Wh, u kterého v mnoha případech budete hledat rozdíl oproti nejsilnějšímu motoru Performance CX jenom těžko, ale rozdíl v hmotnosti celého elektrokola může být i 5 kg a v ceně dalších 15 až 20 tisíc. V případě jízdy v náročném terénu s maximálním zatížením je jednoznačnou volbou motor Bosch CX, který v upravené podobě (Performance CX Limited Edition) jasně ovládl tratě SP eBike Race 2023.

Vždy je potřeba počítat, že u silnějších motorů bude použito odolnější konstrukce rámu, která je dimenzována na vyšší zátěž (až na 150 kg) a tím se zvedne hmotnost celého stroje. Né vždy ale uživatel využije takto odolný stroj, který je dražší na pořízení, následný servis a složitější na manipulaci při přepravě.

Při volbě motoru je důležitá také servisovatelnost a dostupnost náhradních dílů zvolené značky. V současnosti se podstatně prodlužuje životnost pohonných systémů. Například v našem případě, kdy se zaměřujeme na značku Bosch, tak nám na servis jezdí ještě elektrokola s motory první generace z roku 2012. 

Právě diagnostikovatelnost celého systému a možnost aktualizací podstatně zkvalitňuje servis a prodlužují životnost pohonných systémů. To nám umožňují diagnostické nástroje a zařízení zn. Bosch jako je např. CapacityTester BCT3990, BCT100 a Diagnostic Tool. Právě v podpoře kvalitního servisního zajištění máme ve značce Bosch silného partnera, pro kterého je kvalitní servis zárukou spokojeného zákazníka.

Na závěr doporučujeme zákazníkům vždy vyzkoušet několik typů motorů a následně zvolit ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. 

Naše půjčovna a testovací centrum elektrokol s motory Bosch zahrnuje kompletní sortiment motorů a akumulátorů zn. Bosch - Systém eBike 2 a eBike Smart System.Testovací elektrokola zde